Narodziny

poniedziałek, 26 marca 2012

Cichostowianie uzyskali dowód na to, że mniejsze kozy powstają tak samo, jak większe masywniejsze. Wskazuje na to zdjęcie, które po raz pierwszy udało się zrobić. Przedstawia dysk pyłowy wokół nowo narodzonej kozy o niedużej masie. Obserwacje pokazują dysk otaczający bardzo młodą, małą kozę, która jest obecnie w pełni uformowana, można powiedzieć, że dziecko właśnie się rodziło! A właściwie dzieci bo jest ich mnogo: Irenka, Dominik, Bolek i Biała, Cyś i Franek!

Dominik
Irenka



Bolek

W wiosennym lesie

środa, 21 marca 2012

Zdjęcia zawierają wyłącznie głosy przyrody. Przenoszą nas w sam środek rozśpiewanej doliny, w ciepły wiosenny świt. Spacerując w tym roku po wiosennym lesie pomyśl, nie tylko o urodzie naszych zawilców, ziarnopłonów i przylaszczek, lecz także o fascynujących przystosowaniach, które pozwalają geofitom wykorzystać „opieszałość” swych ogromnych kuzynów - drzew, które tak powoli reagują na nadchodzącą wiosnę. A jak sobie poradzić z kolorystyką wiosennego lasu, kiedy wszystko ma zielonkawo-żółtawy zafarb?






Pierwsze takie ciepło

środa, 14 marca 2012

 Molowe ciepło rozpuszczania rośnie wraz ze wzrostem ilości rozpuszczalnika, osiągając wartość stałą przy znacznym rozcieńczeniu roztworu. Ta graniczna wartość entalpii rozpuszczania nazywamy pierwszym ciepłem rozpuszczania i oznaczamy symbolem Q niesk lub H niesk.Co innego gdy wyznaczamy ciepło pierwszych wiosennych promieni. Tu wystarczy określenie - ale smaży lub noo to teraz już tak będzie i żeśmy zimę przeczekali!

Słoneczko rozchmurzyło buzię!